Musikk

BarneorkesterBabyer kan få tilbud innen Musikk fra livets begynnelse fra fylte 10 uker. Deretter kan de fortsette med tilpassede kurs inntil de går over på Kulturlek ved fylte fire år og Kulturverksted fra fylte seks år.

Det gis opplæring på mange instrumenter i Kulturskolen. Noen instrumenter kan ha lange ventelister, mens det kan gå fortere å komme inn dersom ønskene er noe fleksible. Vårt mål er at ingen skal stå mer enn to år på venteliste etter oppnådd anbefalt startalder. Vi er klar over at dette kan virke svært lenge for noen som brenner etter å komme i gang, men på enkelte tilbud holder det hardt å gi noen garanti selv på dette tidsperspektivet.

Kulturskolen har orkester på ulike nivå. Det finnes også egne storband, og i løpet av skoleåret settes det sammen mange ulike typer samspillgrupper. Nevnes kan også gitarorkester, jazzband, og midistorband for aldersgruppen under 16 år. I forbindelse med musikaloppsetning vil det bli satt sammen et eget orkester og en vokal/dansegruppe.

Kulturskolen har også tre kor med ulik aldersinndeling.

Kulturskolen samarbeider med en rekke kor og musikkorps om opplæring og lærerkrefter. For voksne orkestermusikere vil det være mulig å spille i Tromsø Byorkester.

Undervisningen gis i hovedsak i tilpassede lokaler ved fagsenteret i Krognessvegen 33. I noen grad gis det også tilbud andre steder; dans på Bjerkaker skole og Kysten, musikkarusell på Bjerkaker skole, gitar på Stakkevollan skole, piano på Fagereng-, Mortensnes-, Sandnessund- og Slettaelva skole, messingblås på Prestvannet- og Workinnmarka skole.

Elever og lærereElever og lærere på musikkområdet deltar på en rekke konserter og forestillinger i løpet av skoleåret. Flere av disse blir holdt i kulturskolens aula.

Band som ønsker veiledning fra en av våre dyktige lærere innen rytmiske genre bes sende en søknad med opplysninger om alle bandmedlemmer, type musikk og ønske om veiledning.

På sikt regner vi med å gi tilbud innen bruk av Musikk&Data til å lage og arrangere musikk, og studioarbeid for ungdom som har "mekket" for seg selv og trenger hjelp til å komme videre.

I begynnelsen av august hvert år arrangeres Kirsten Sand for unge strykere i landsdelen. 

Den som har fått plass innen musikkopplæring beholder plassen inntil den sies opp skriftlig. Se også særskilte regler gjengitt i vår Tjenestebeskrivelse.

Flere av våre lærere er også musikere i Tromsø symfoniorkester.

Nyttige linker:
KulturHuset i Tromsø. Her kan du se hvilke opplevelser du har i vente.
Norges Musikkorps Forbund. Mye nyttig informasjon for blåsere og de som organiserer frivillig aktivitet.
Norsk musikkråd, Troms. Aktiviteter og tilskuddsordninger for frivillig aktivitet.
Frifond. Her kan det søkes om tilskudd.

Les også:

Skriv ut |
Del denne side:

Servicetorget

Vi gir deg hurtig svar på e-post eller telefon 777 90 000

Servicetorget har åpent:
Mandag - fredag 08.00-15.45

Servicetorgets oppgaver