Støtter Bodø som kampflybase

Tromsø kommune støtter Bodø i den videre kampen for hovedflybase for kampfly i Norge. I en høringsuttalelse til forsvarssjefens fagmilitære råd skriver kommunen at Norge bør prioritere en tobaseløsning, men skal det bare være en base bør Bodø velges.
 
Byrådet diskuterte saken mandag og gjør i dag innstillingen ferdig til vedtaksmøtet på torsdag. Saken legges også fram for kommunestyret i slutten av denne måneden.
 
I høringsuttalelsen kommer det fram flere momenter som tilsier fortsatt sterk tilstedeværelse i Nord-Norge. Hilmarsen nevner spesielt kampflybasen i Bodø, kontroll og varslingsstasjonen i Sørreisa og forsvaret i Indre Troms. Han ber også regjeringen omgjøre vedtaket om salg av Olavsvern.
 
- Vi ser ikke at den pågående sentraliseringen har grunnlag i faglige militære vurderinger. Valg av base til kampfly har forsvarssjefen satt inn i en økonomisk ramme. Tromsø kommune synes spørsmålet om kampflybase har langt flere dimensjoner enn den ene knyttet til kostnad, sier Hilmarsen.
 
Det kan ikke være slik at de økonomiske rammebetingelsene er den fremste fagmilitære drivkraften.
 
Hilmarsen sier det er forsvarssjefens mandat å presentere hva som kan være det beste forsvaret ut fra den politiske viljen som er knyttet til sektoren.
 
- De politiske myndighetene må ivareta en mer spredt forsvarsstruktur, noe som vil harmonere bedre med regjeringens egen satsing i nord, sier Hilmarsen.
 
Kommunen fremhever særlig viktigheten av å ha en permanent og innarbeidet struktur i nordområdene. Dette er viktig både for å redusere spenninger i tilfelle uenighet. Å flytte kampfly nordover i en krisesituasjon vil kunne oppleves som en eskalering. En annen grunn som taler for å opprettholde to baser er den økte sikkerheten som ligger i å spre forsvarsstrukturen. Ved militær aggresjon vil en enbaseløsning være svært sårbar.

Les også:

Skriv ut |
Del denne side:

Servicetorget

Vi gir deg hurtig svar på e-post eller telefon 777 90 000

Servicetorget har åpent:
Mandag - fredag 08.00-15.45

Servicetorgets oppgaver